ভাৰতত বৰ্ধিত অপৰাধৰ কাৰণসমূহৰ এক সম্যক বিশ্লেষণ – সঞ্জয় ৰবিদাস

ভাৰতত বৰ্ধিত অপৰাধৰ কাৰণসমূহৰ এক সম্যক বিশ্লেষণ
মূল: আথিৰা আৰ নায়াৰ
অনুবাদ: সঞ্জয় ৰবিদাস, বৰহোলা, যোৰহাট 
অপৰাধ মূলতঃ আইনৰ দ্বাৰা শাস্তিযোগ্য কাম।ই কোনো এটা কাৰণত নহয় বৰঞ্চ ই এক অতি জটিল পৰিঘটনা যিটো সংঘটিত হোৱা ঠাইৰ সংস্কৃতিৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত।  একে কাৰণতে এখন দেশত অবৈধ বুলি গণ্য কৰা বহু কাম আন এখন দেশত বৈধ।  এটা উদাহৰণ হ’ব মদ্যপান,বেশ্যা বৃত্তি কিছুমান দেশত অবৈধ কিন্তু বাকী সকলোতে বৈধ।  সংস্কৃতিৰ পৰিৱৰ্তনৰ লগে লগে অপৰাধক কি বুলি গণ্য কৰা হয় তাৰ প্ৰতি মানুহৰ দৃষ্টিভংগীও সলনি হয়।  ইয়াৰ বাবেই অপৰাধৰ প্ৰকৃতি, সংঘটিত হোৱাৰ সময় আৰু স্থান আদিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি অপৰাধৰ বিভিন্ন কাৰণ সলনি হ’ব পাৰে।  ফলত বিভিন্ন পৰিঘটনাক অপৰাধমূলক আৰু অপৰাধমুক্তকৰণ এক চলি থকা প্ৰক্ৰিয়া।বৰ্ধিত অপৰাধৰ কাৰণসমূহ কি হ’ব পাৰে?
দৰিদ্ৰতা:অপৰাধৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ হৈছে দৰিদ্ৰতা।  অৰ্থনৈতিক বঞ্চনাৰ হাৰ অধিক থকা দেশসমূহত অপৰাধৰ হাৰ আন দেশতকৈ অধিক হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে।  যিহেতু মানুহৰ হাতত সঠিকভাৱে জীৱিকা নিশ্চিত কৰাৰ সামৰ্থ্য নাই, সেয়েহে তেওঁলোকে নিজৰ সময় অপৰাধমূলক কাৰ্য্যকলাপত বিনিয়োগ কৰে যিহেতু তেওঁলোক কেৱল নিজৰ ইচ্ছামতে পোৱাটো সহজ উপায় নহয়, ইয়াৰ বাবে আন কোনো পূৰ্বচৰ্ত প্ৰতিভাৰ প্ৰয়োজনো নহয়।  ধনী আৰু দুখীয়াৰ মাজত আমি যি নিত্য বৃদ্ধি পোৱা বিভাজনৰ সাক্ষী হৈ আছো, তাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে অধিক সংখ্যক দৰিদ্ৰই অপৰাধক জীৱন যাপনৰ মাধ্যম হিচাপে চোৱা।  নিজকে উপাৰ্জন আৰু টিকিয়াই ৰাখিব নোৱাৰাৰ বাবে মানুহ ইমানেই হতাশ হৈ পৰে যে তেওঁলোকে নিজকে আৰু পৰিয়ালক পোহপাল দিবলৈ অবৈধ উপায়ৰ আশ্ৰয় লয়।  নেশ্যনেল ক্ৰাইম ৰেকৰ্ডছ ব্যুৰ’ই সংগ্ৰহ কৰা তথ্য অনুসৰি ভাৰতৰ অন্যতম সাধাৰণ অপৰাধ হৈছে চুৰি।  মুঠৰ ওপৰত ধন-সম্পত্তিৰ বৈষম্য আৰু সৎ পদ্ধতিৰে জীৱিকা অৰ্জনৰ বাবে অপৰ্যাপ্ত উপায়ে ভাৰতৰ দৰিদ্ৰসকলক অপৰাধৰ জীৱনৰ দিশে আগুৱাই লৈ গৈছে।
সংগদোষ:সমনীয়াৰ চাপে সকলো কিশোৰ-কিশোৰী আৰু যুৱ প্ৰাপ্তবয়স্কৰ জীৱনত উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰাটো এটা প্ৰতিষ্ঠিত সত্য।  ফলত যৌৱন কালতবহু ব্যক্তিয়ে অৱচেতনভাৱে কেৱল সমনীয়াৰ ফালে চাই মদ্যপান আৰু ধূমপানৰ দৰে কু-অভ্যাসৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হয়।  সমস্যাটো হাতৰ বাহিৰলৈ যায় যেতিয়া এই সমনীয়াৰ হেঁচা মদ আৰু চিগাৰেটৰ মাজতে সীমাবদ্ধ নাথাকে বৰঞ্চ ড্ৰাগছৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য অবৈধ কাৰ্য্যকলাপলৈও বিস্তৃত হয় যিবোৰে নিচালৈ পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে আৰু তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ জীৱন ধ্বংস কৰে।
ড্ৰাগছ সেৱন: অপৰাধ আৰু ড্ৰাগছ সেৱনৰ ওতঃপ্ৰোত সম্পৰ্ক।  মদ্যপান কৰা ব্যক্তি এজনে অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱাৰ প্ৰৱণতা থাকে ।  মূল সমস্যাটো তেতিয়াই উদ্ভৱ হয় যেতিয়া তেওঁলোকে ড্ৰাগছৰ প্ৰতি আসক্ত হয় আৰু নিজকে টিকিয়াই ৰাখিবলৈ ইয়াৰ প্ৰয়োজন বুলি বিশ্বাস কৰে।  এনে পৰিস্থিতিত ড্ৰাগছ আসক্তসকলে এই অবৈধ দ্ৰব্যসমূহ ক্ৰয় কৰিবলৈ যিকোনো পৰিসৰলৈ যাবলৈ সাজু।  আমেৰিকাৰ নেশ্যনেল ইনষ্টিটিউট অৱ হেল্থৰ অধীনস্থ এটা শাখা নেশ্যনেল ইনষ্টিটিউট অন ড্ৰাগ এবিউজে সংগ্ৰহ কৰা তথ্য অনুসৰি আমেৰিকাত কেৱল ২০১৯ চনত ৭০ হাজাৰৰো অধিক লোকে ড্ৰাগছৰ অতিমাত্ৰা সেৱনৰ ফলত মৃত্যুবৰণ কৰে।  এই পৰিসংখ্যা আতংকজনক।  ড্ৰাগছৰ প্ৰভাৱত মানুহে এনে কাম কৰাৰ হেঁপাহ অনুভৱ কৰে যিবোৰ কেৱল অবৈধেই নহয়, ইয়াৰ ফলত জীৱনটোও ধ্বংস কৰাৰ সম্ভাৱনাও থাকে আৰু কেতিয়াবা শেষ হ’বও পাৰে।
ৰাজনীতি:ৰাজনীতি আৰু অপৰাধৰ মাজত থকা পাৰস্পৰিক সম্পৰ্ক বহুবাৰ উপেক্ষা কৰা হয়।  ৰাজনৈতিক বিষয়ৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ সময়ত বহু লোকে অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱাৰ বাবে এইটো সমস্যাজনক।  অপৰাধজনিত অভিলেখ থকা অগণন ৰাজনীতিবিদ।  ইয়াৰ উপৰিও উন্নয়নশীল দেশসমূহত যথেষ্ট সংখ্যক ৰাজনীতিবিদ আছে যিসকল হিংসাত্মক অপৰাধ আৰু হত্যাকাণ্ডৰ সৈতেও জড়িত হৈ আছে।  গতিকে দলৰ বহু যুৱ সদস্যক প্ৰায়ে অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ দিয়া হয় আৰু সংঘাতৰ সময়ত বিষয়বোৰ হিংসাত্মকভাৱে চম্ভালিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হয়।  যিকোনো ৰাজনৈতিক বিবাদ যিমানেই তুচ্ছ নহওক কিয়, সাধাৰণতে ভিৰৰ সৈতে জড়িত অবাধ হিংসাৰ সৃষ্টি হয়।  ইয়াৰ ফলত যুৱক-যুৱতীসকলক অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপৰ সন্মুখীন হোৱাই নহয় বিভিন্ন নাগৰিকৰ জীৱনও বিপদত পৰে।  গতিকে, এখন দেশৰ অস্থিৰ ৰাজনৈতিক পৰিস্থিতিৰ ফলত তাত সংঘটিত অপৰাধৰ সংখ্যা সূচকীয়ভাৱে বৃদ্ধি পায়।
ধৰ্ম:আজিও দুৰ্ভাগ্যজনকভাৱে সমাজৰ বিভিন্ন বিভাজন আৰু বিষয়বোৰ ধৰ্মৰ বাবেই জগৰীয়া কৰিব পাৰি।  ই এক মৌলিক মানৱ অধিকাৰ হোৱাৰ পিছতো বহু লোক নিজৰ ধৰ্ম পালনৰ পৰা বঞ্চিত।  ইয়াৰ ফলত বিশ্বাসীসকলৰ মনত ক্ষোভৰ অনুভৱ হয়।  তদুপৰি বিভিন্ন চিন্তাধাৰাৰ ওপৰতো অপৰাধৰ সৈতে জড়িত ভয়ংকৰ গোচৰ হৈছে।  অনাদি কালৰ পৰা বিদ্যমান মতাদৰ্শগত ধাৰণাক লৈ এই যুদ্ধত নিৰীহ লোকৰ জীৱন হেৰাই গৈছে।  ইতিমধ্যে একবিংশ শতিকা আৰু আন ক্ষেত্ৰত মানুহে ইমান আগবাঢ়িছে বুলি বিবেচনা কৰিলে এয়া এক অত্যন্ত দুখজনক অৱস্থা।  ধৰ্মীয় উগ্ৰপন্থীসকলে নিজৰ ধৰ্মৰ প্ৰচাৰ কৰি নিজৰ কাৰ্য্যক আগুৱাই নিবলৈ চেষ্টা কৰাৰ সময়ত বা কেতিয়াবা ধ্বংস আৰু ভাঙি-ছিঙি পেলোৱাৰ আশ্ৰয় লৈ আন ধৰ্মৰ ওপৰত নিজৰ ধৰ্মীয় শ্ৰেষ্ঠত্ব প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰাৰ সময়ত বিপুল সংখ্যক অপৰাধ সংঘটিত হয়।
পৃষ্ঠভূমি: প্ৰায়ে অপৰাধীৰ পটভূমি আৰু পাৰিবাৰিক অৱস্থাৰ কাৰণ তেওঁলোকৰ অপৰাধৰ আঁৰৰ কাৰণ বুলি ক’ব পাৰি।  যেতিয়া মানুহে বিশ্বাস কৰে যে তেওঁলোকে নিজৰ পৰিয়ালৰ পোহপাল দিয়াৰ বাবে দায়বদ্ধ আৰু সুযোগৰ অভাৱ, শিক্ষাৰ অভাৱ বা তেওঁলোকক অক্ষম কৰি তোলা এনেধৰণৰ অন্যান্য বিষয়ৰ বাবে তেওঁলোকে তেনে কৰিবলৈ অক্ষম হয়, তেতিয়া তেওঁলোকে অপৰাধৰ আশ্ৰয় লয়।  এইটো এটা দুখজনক অৱস্থা কাৰণ এনে পৰিস্থিতিত অপৰাধীয়ে অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱাৰ পৰা বিৰত থকাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বেছি যদিহে তেওঁলোকৰ বাবে নিজৰ জীৱিকা আৰু পৰিয়ালৰ পোহপাল দিয়াৰ বাবে পৰ্যাপ্ত উপায় থাকিলহেঁতেন।  এই বিষয়টোৱে কেৱল চুৰিৰ দৰে অপৰাধৰ সূচনা নকৰে বৰঞ্চ মানুহক এনে ভয়ংকৰ কাম কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিয়ে যিয়ে তেওঁলোকৰ স্বাধীনতা আৰু জীৱন বিপন্ন কৰে । তেওঁলোকে উৎকোচ বা মুক্তিপণৰ জৰিয়তে ভাল পৰিমাণৰ ধন উপাৰ্জন কৰিবলৈ অসৎ  উচ্চাকাংক্ষা ৰাখে যিবোৰ তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ জীৱিকাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
সমাজ:আজিৰ দিনত ধন সকলোৰে জীৱনৰ অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ।  ধনৰ অৰ্থ কোনো ব্যক্তিৰ বেংক একাউণ্টত থকা ধনৰ পৰিমাণৰ মাজতে সীমাবদ্ধ নহয় বৰঞ্চ তেওঁলোকৰ সমাজৰ মৰ্যাদা, মূল্য, আনকি মূল্যবোধৰ ওপৰতো জগৰীয়া কৰা হয়।  ইয়াৰ ফলস্বৰূপে মানুহে নিজৰ সম্পৰ্ক আৰু সুখতকৈ ধনৰ মূল্য বেছি।  আন মানুহে এজন ব্যক্তিৰ বিষয়ে কি ভাবে সেয়া তেওঁলোকৰ বাবে তেওঁলোকৰ অনুভৱতকৈ অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ।  আনকি স্কুল-ইউনিভাৰ্চিটিয়েও শিশুক জীৱনত কেনেকৈ সুখী আৰু সন্তুষ্ট হ’ব লাগে সেই বিষয়ে শিকাই নিদিয়ে বৰঞ্চ অধিক ধন উপাৰ্জন কৰিবলৈ শিকাইছে, যিটোৱে পৰোক্ষভাৱে ধন-সম্পত্তিৰ মূল্যৰ কাৰণ বুলি কয়।  এটা উদাহৰণ হ’ব যে শিল্পৰ বিপৰীতে বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত অধ্যয়ন আৰু বৃত্তি গ্ৰহণ কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ প্ৰতি ভয়ত থকা লোকসকল কাৰণ গতানুগতিকভাৱে তেওঁলোকে অধিক উপাৰ্জনৰ সম্ভাৱনা থাকে।ফলত কম উপাৰ্জন কৰা লোকসকলে নিজকে অযোগ্য অনুভৱ কৰে আৰু অপৰাধৰ জীৱনত লিপ্ত হ’বলৈ বাধ্য হয় যাতে অধিক ধন ঘটাব পাৰে আৰু অধিক যোগ্যতা অনুভৱ কৰিব পাৰে।
নিবনুৱা সমস্যা:নিয়োগৰ সুযোগৰ অভাৱ উন্নয়নশীল আৰু উন্নত দেশসমূহে একেদৰেই সন্মুখীন হোৱা এটা সমস্যা।  আজিৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ এক বৃহৎ অংশ নিবনুৱা আৰু ভাৰতীয় উদ্যোগ সংঘৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি যুৱ কৰ্মসংস্থাপনৰ হাৰ নিত্য বৃদ্ধি পাইছে।  চেণ্টাৰ ফৰ মনিটৰিং ইণ্ডিয়ান ইকনমিৰ তথ্য অনুসৰি আমাৰ দেশত নিবনুৱাৰ হাৰ সদায় বৃদ্ধি পাইছে।  স্বাভাৱিকতে ইয়াৰ ফলত যুৱক-যুৱতীসকল হতাশ হৈ পৰে কাৰণ শিক্ষাৰ বাবে বহু সময় আৰু ধন খৰচ কৰাৰ পিছতো তেওঁলোকে এতিয়াও ভাল চাকৰি এটা পোৱাটো কঠিন অনুভৱ কৰে।  ইয়াৰ ফলত বহু যুৱক-যুৱতীৰ মনত ব্যৱস্থাটোৰ প্ৰতি ক্ষোভৰ অনুভৱ হয় আৰু তাৰ পিছত জীৱনৰ আৰম্ভণিতে বিদ্ৰোহ কৰি অপৰাধৰ আশ্ৰয় লয়।
অসমান অধিকাৰ:বঞ্চনাই অপৰাধৰ হাৰ বৃদ্ধিৰ আন এক উল্লেখযোগ্য অৰিহণা যোগায়।  মানুহে নিজৰ মৌলিক অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত হ’লে কুখ্যাত কাৰ্য্যকলাপৰ আশ্ৰয় লয় যিহেতু ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ গতানুগতিক আৰু সৎভাৱে জীৱিকা লাভৰ সামৰ্থ্যত বাধাৰ সৃষ্টি হয়।  তেওঁলোকৰ বিকল্প সীমিত আৰু ইতিমধ্যে সমাজত বঞ্চিত অৱস্থাত আছে যে তেওঁলোকে ধন ঘটাৰ বাবে বাছি লয় আৰু হুক বা ক্ৰুকৰ জৰিয়তে নিজকে টিকিয়াই ৰাখিবলৈ বাছি লয়।  ইয়াৰ লগত সাধাৰণতে তেওঁলোকে অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱাটো জড়িত হৈ থাকে।
ত্ৰুটিপূৰ্ণ ন্যায় ব্যৱস্থা :ত্ৰুটিপূৰ্ণ ন্যায় ব্যৱস্থাই অপৰাধৰ আন এক প্ৰধান অৰিহণা যোগায়।  যেতিয়া মানুহে বিশ্বাস কৰে যে তেওঁলোকক নিজৰ প্ৰাপ্য দিয়া হোৱা নাই আৰু ব্যৱস্থাটোৱে নিজেই অন্যায় ব্যৱহাৰ কৰে, তেতিয়া তেওঁলোকে ইয়াৰ প্ৰতি ক্ষোভৰ অনুভূতি আশ্ৰয় লৈ বিদ্ৰোহ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।  ইয়াৰ লগত তেওঁলোকে অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱা আৰু তেওঁলোকৰ পৰা যি আশা কৰা হয় তাৰ বিপৰীত কাম কৰাটো জড়িত হৈ থাকে।  মানুহে নিজৰ বাবে ন্যায় পাবলৈ চেষ্টা কৰে যেতিয়া তেওঁলোকে অনুভৱ কৰে যে ৰাষ্ট্ৰই একে কাম কৰিবলৈ যোৱা নাই আৰু নিজৰ প্ৰতিশোধ ল’বলৈ আৰু নিজৰ প্ৰাপ্য বুলি ভবা বস্তুটো পাবলৈ যাত্ৰাত বিভিন্ন অপৰাধমূলক কাৰ্য্য সংঘটিত কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে।  বহু নিৰীহ লোকে ব্যৱস্থাটোৰ ওপৰত আস্থা নোহোৱাৰ বাবে আদালতত ভুলকৈ দোষী বুলি প্ৰমাণিত হ’লে অপৰাধৰ আশ্ৰয় লয়।
বিভিন্ন ধৰণৰ অপৰাধ:আইন উলংঘা কৰা যিকোনো কাম অপৰাধ।বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ অপৰাধ।  যদিও সম্পূৰ্ণ নহয়, অপৰাধবিজ্ঞানীসকলে অপৰাধক তলত উল্লেখ কৰা কেইটামান শ্ৰেণীত ভাগ কৰে।
ব্যক্তিগত অপৰাধ:ব্যক্তিগত অপৰাধ বা ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধ বুলিলে ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে সংঘটিত হোৱা অপৰাধক বুজোৱা হয়।  ইয়াৰ ভিতৰত হত্যা, হত্যা, ধৰ্ষণ, গুৰুতৰ আক্ৰমণ, ডকাইতি, আৰু অন্যান্য এনে হিংসাত্মক কাৰ্য্য আদি অন্তৰ্ভুক্ত।
সম্পত্তিৰ অপৰাধ:সম্পত্তিৰ অপৰাধ বুলিলে এনে অপৰাধক বুজোৱা হয় য’ত চুৰি অন্তৰ্ভুক্ত যদিও শাৰীৰিক ক্ষতিৰ সৈতে জড়িত নহয়।  কিছুমান উদাহৰণ হ’ল অগ্নিসংযোগ, চুৰি, চুৰি, চুৰি ইত্যাদি।ইয়াত ভুক্তভোগীজন শাৰীৰিকভাৱে প্ৰভাৱিত নহয় বৰঞ্চ তেওঁলোকৰ সম্পত্তিৰ ক্ষতি বা ক্ষতিৰ ফলত পৰোক্ষভাৱে প্ৰভাৱিত হয়।
ঘৃণা কৰা অপৰাধ:এইবোৰে ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে হোৱা অপৰাধক বুজায় যিবোৰ উক্ত ব্যক্তিজনৰ জাতি, লিংগ, ধৰ্ম, জাতি, ধৰ্ম, অক্ষমতা, জাতি, যৌন অভিৰুচি আৰু সাধাৰণতে নিজৰ ঐতিহ্যৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য এনে পৃথক কাৰকৰ বিৰুদ্ধে থকা পক্ষপাতিত্বৰ দ্বাৰা ইন্ধন যোগোৱা হয়।
ভুক্তভোগীহীন অপৰাধ:ভুক্তভোগীবিহীন অপৰাধ বা নৈতিকতাৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধ বুলিলে এনে অবৈধ কাৰ্য্যক বুজোৱা হয় যিবোৰ কোনো নিৰ্দিষ্ট ব্যক্তিক লক্ষ্য কৰি লোৱা নহয়।  ইয়াত কোনো অভিযোগকাৰী নাই।  ভুক্তভোগীবিহীন অপৰাধৰ ভিতৰত জুৱা খেলা, অবৈধ ড্ৰাগছ প্ৰয়োগ কৰা, বেশ্যাবৃত্তি আদি অন্তৰ্ভুক্ত যিবোৰ অনৈতিক কিন্তু কোনো ব্যক্তিৰ নিজৰ ক্ষতি নকৰে।  এনে অপৰাধক সন্মতিসূচক অপৰাধ বুলিও কোৱা হয় কাৰণ ইয়াত উলংঘাকাৰীয়ে আইনৰ বিৰুদ্ধে বুলি জানিও স্বেচ্ছাই অবৈধ কামত লিপ্ত হয়।  ভুক্তভোগীবিহীন অপৰাধতকৈ সন্মতিসূচক অপৰাধ শব্দটো বেছিভাগেই পছন্দ কৰে কাৰণ অপৰাধীসকলক এই গোচৰসমূহত বলি বুলি কোৱা হয় কাৰণ তেওঁলোকৰ কাৰ্য্যই নিজৰ ক্ষতি কৰে।
আভিজাত্যৰ অপৰাধ:সমাজত সন্মানীয় স্থান থকা আৰু নিজৰ বৃত্তিৰ গতিপথত অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিকভাৱে সুস্থিৰ লোকে সংঘটিত কৰা অপৰাধক আভিজাত্য অপৰাধ বোলা হয়।  কিছুমান উদাহৰণ হ’ব আত্মসাৎ, কৰ ফাঁকি, অন্ধকাৰ জগতৰ ব্যৱসায়, কৰ আইন উলংঘা ইত্যাদি।  এনে অপৰাধ যদিও ভয়ানক নহয়, তথাপিও সমাজৰ বাবে অত্যন্ত ক্ষতিকাৰক আৰু অতি কম সময়ৰ ভিতৰতে মন্দাৱস্থাৰ দৰে অৰ্থনৈতিক পৰিণতিৰ সৃষ্টি কৰাৰ যথেষ্ট সম্ভাৱনা আছে।
 সংগঠিত অপৰাধ:সংগঠিত অপৰাধ বুলিলে এনে অপৰাধক বুজোৱা হয় যিবোৰত মাফিয়াৰ দৰে গাঁথনিগত গোটৰ দ্বাৰা বেআইনী সামগ্ৰী আৰু সেৱা বিক্ৰী কৰা হয়।  ইয়াৰ ভিতৰত ড্ৰাগছ কাৰ্টেল, চোৰাং অস্ত্ৰ সৰবৰাহ, বেশ্যাবৃত্তি, আনকি ধন সৰবৰাহ আদিও অন্তৰ্ভুক্ত হ’ব।  কোৱা বাহুল্য যে সংগঠিত অপৰাধে সমাজ আৰু অৰ্থনীতি উভয়তে বিভিন্ন নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।
অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপ ৰোধ কৰিবলৈ ল’ব পৰা ব্যৱস্থা:আজিৰ পৃথিৱীত অপৰাধ যে দৰিদ্ৰতাগ্ৰস্ত মানুহে লিপ্ত হোৱা কামত সীমাবদ্ধ নহয় বৰঞ্চ সকলো পটভূমিৰ মানুহে কৰা কাম, সেই কথা মনত ৰাখিলে অপৰাধ হাতৰ পৰা ওলাই যোৱাৰ আগতে কৌশল প্ৰণয়ন কৰা আৰু সম্পূৰ্ণৰূপে নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।  ইয়াত চৰকাৰে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰে।  তেওঁলোকে জনগণৰ নেতা হিচাপে অপৰাধ প্ৰতিৰোধৰ ফলপ্ৰসূ আৰু কাৰ্যক্ষম কৌশল ৰূপায়ণ কৰা উচিত যাতে সমাজত সমন্বয় নিশ্চিত হয়।  অপৰাধ ৰোধৰ বাবে ভাৰতীয় দণ্ডবিধি (১৮৬০) আৰু এনেধৰণৰ অন্যান্য প্ৰণয়নৰ দৰে কঠোৰ আইন প্ৰণয়ন থকাৰ পিছতো ৰাষ্ট্ৰীয় অপৰাধ অভিলেখ ব্যুৰোৱে সংগ্ৰহ কৰা তথ্য অনুসৰি ভাৰতত প্ৰতি বছৰে ৰিপৰ্ট কৰা অপৰাধৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে।  যদিও ই ফলপ্ৰসূ যেন লাগে, এই পৰিসংখ্যাৰ দ্বাৰা নিশ্চিত হ’ব পাৰি যে অপৰাধীৰ মনত ভয়ৰ সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু অপৰাধমূলক কাৰ্য্যকলাপত লিপ্ত হোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিবলৈ কেৱল কঠোৰ শাস্তিয়েই যথেষ্ট নহয়।  গতিকে, অপৰাধ ৰোধৰ বাবে চৰকাৰৰ প্ৰচেষ্টাৰ পুনৰ মূল্যায়নটোৱেই হৈছে সময়ৰ দাবী।
অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপ ৰোধ কৰিবলৈ ল’ব পৰা কিছুমান ব্যৱস্থা তলত উল্লেখ কৰা হৈছে।
দ্ৰুত ন্যায় ব্যৱস্থা:ন্যায় পলম হোৱাটোৱেই হৈছে ন্যায় অস্বীকাৰ কৰা।  ভাৰতীয় সংবিধানত বিশেষভাৱে উল্লেখ কৰা হোৱা নাই যদিও ভাৰতৰ নাগৰিকৰ জীৱন আৰু ব্যক্তিগত স্বাধীনতাৰ সুৰক্ষাৰ ব্যৱস্থা কৰা সংবিধানৰ ২১ নং অনুচ্ছেদৰ অধীনত ক্ষিপ্ৰ ন্যায়ৰ অধিকাৰ অন্তৰ্নিহিত।  ভাৰতীয় ন্যায় ব্যৱস্থাৰ মূল্যায়নৰ সময় আহি পৰিছে।  গোচৰৰ অত্যধিক বেকলগ আৰু ভুক্তভোগীসকলৰ ন্যায়ৰ অনিবাৰ্য পলম হোৱাৰ বাবেই ব্যৱস্থাটোৰ প্ৰতি মানুহৰ বিশ্বাস হেৰুৱাই পেলাইছে।  আনকি নিৰ্ভয়া গোচৰ (২০১৭)ৰ দৰে ভয়ংকৰ গোচৰ এটাও দ্ৰুতগতিত চলি থকাৰ পিছতো দোষীক শাস্তি দি ভুক্তভোগীক ন্যায় প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰায় ৮ বছৰ সময় লাগিছিল।  এই পলমৰ এটা প্ৰধান কাৰণ হ’ল আইনী ব্যৱস্থাটো যিটো নীতিৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি গঢ় লৈ উঠিছে- “দোষী প্ৰমাণ নোহোৱালৈকে নিৰ্দোষী”।  ইয়াৰ ফলত অপৰাধীয়ে নিজৰ অপৰাধৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ সুযোগ পায় আৰু যদি দোষী সাব্যস্ত হয়, তেতিয়াও পুনৰীক্ষণৰ বাবে আবেদন জনায় আৰু প্ৰক্ৰিয়াটো আৰু অধিক দীঘলীয়া কৰে।  এই দুৰ্ভাগ্যজনক পৰিস্থিতিয়ে অপৰাধীক অপৰাধত লিপ্ত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰাই নহয় অপৰাধৰ বলি হোৱা লোকসকলৰ বাবেও আঘাত আৰু অধিক ভয়াৱহ কৰি তোলে।ন্যায় ব্যৱস্থাৰ গতি ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ প্ৰথম পদক্ষেপ হ’ব লাগে পৰ্যাপ্ত সংখ্যক ন্যায়াধীশ নিযুক্তি দিয়া।ভাৰতত ন্যায়াধীশৰ অপৰ্যাপ্ততাই আদালতত বিচাৰাধীন গোচৰৰ আঁৰৰ প্ৰধান কাৰণ।  ৰামচন্দ্ৰ ৰাও বনাম কৰ্ণাটক ৰাজ্য (২০০২) গোচৰৰ বিচাৰপীঠেও এই কথা লক্ষ্য কৰিছিল।  ইয়াৰ উপৰিও অতি সোনকালে ফাষ্ট ট্ৰেক ক’ৰ্ট স্থাপন কৰিব লাগিব।  ১৯৯৮ চনত প্ৰকাশ পোৱা একাদশ বিত্ত আয়োগৰ প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা পৰামৰ্শসমূহৰ ভিতৰত এইটো আছিল অন্যতম। ন্যায়াধীশৰ খালী পদ পূৰণ কৰাৰ উপৰিও সকলো আদালতৰ ন্যায়াধীশৰ কৰ্মদিন আৰু বাৰ্ষিক ছুটীও পৰ্যালোচনা কৰিব লাগিব।
চাকৰিৰ সুযোগ সৃষ্টি:ইতিমধ্যে আগতে উল্লেখ কৰা অনুসৰি নিবনুৱা আৰু অপৰাধমূলক প্ৰৱণতাৰ মাজত সম্পৰ্ক আছে।  অপৰাধীয়ে প্ৰায়ে অবৈধ কামত লিপ্ত হয় কাৰণ অন্যথা জীয়াই থাকিবলৈ তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক সামৰ্থ্য অপৰ্যাপ্ত।  অপৰাধ আৰু নিবনুৱাৰ মাজৰ সম্পৰ্ক মূল্যায়ন কৰা অধ্যয়নত এইটো প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল যে নিবনুৱাৰ ফলত হিংসাত্মক অপৰাধ নহয়, সম্পত্তিৰ অপৰাধ বৃদ্ধি পায়।  ইয়াৰ পৰাই নিশ্চিত হ’ব পাৰি যে ইয়াৰ অপৰাধীসকলে জীয়াই থকাৰ উপায় হিচাপে অপৰাধমূলক কাম-কাজত লিপ্ত হয়।  গতিকে, চাকৰিৰ সুযোগ সৃষ্টি কৰিলে এনে পৰিস্থিতিত অপৰাধৰ প্ৰতি এক কাৰ্যক্ষম প্ৰতিৰোধক হিচাপে কাম কৰিব।
অৰ্থনৈতিক বৈষম্য দূৰ কৰা:ধনী আৰু দুখীয়াৰ মাজত বিভাজন যে নিত্য বাঢ়িছে সেয়া এক প্ৰতিষ্ঠিত সত্য।  ধনীসকলে যেন বিলাসী জীৱন উপভোগ কৰি আছে যিটো অহৰহ উন্নত হৈ আছে আনহাতে দুখীয়াসকলে এতিয়াও নিজৰ জীয়াই থকাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তা আৰু সুবিধা যেনে বিশুদ্ধ পানী, খাদ্য, বাসস্থান আদিৰ সুবিধা লাভ কৰাত অসুবিধা পায়।  অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে তেতিয়া দৰিদ্ৰসকলে জীয়াই থাকিবলৈ ক্ষুদ্ৰ অপৰাধমূলক অপৰাধৰ আশ্ৰয় লয়, চৰকাৰে পদক্ষেপৰ জৰিয়তে এনে অৰ্থনৈতিক বৈষম্য হ্ৰাস কৰা উচিত।  ধনী আৰু দুখীয়াৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিলে শ্ৰেণীবাদে কঢ়িয়াই অনা নেতিবাচক দিশবোৰ হ্ৰাস কৰাই নহয়, সকলো নাগৰিকৰ জীয়াই থকাৰ উপায় থকাটোও নিশ্চিত হ’ব আৰু একেটাৰ বাবে কোনো ধৰণৰ অবৈধ কাৰ্যকলাপৰ আশ্ৰয় ল’ব নালাগে।
চাইবাৰ অপৰাধৰ বাবে ব্যৱস্থা প্ৰণয়ন কৰা:ইণ্টাৰনেটৰ অহাৰ পিছত সকলো কাম আৰু সেৱা অনলাইনত উপলব্ধ হৈ গৈছে।  যদিও ইয়াৰ অগণন সুবিধা আছে, ইয়াৰ অৰ্থ এইটোও যে চাইবাৰ স্পেচ এতিয়া অপৰাধমূলক কাৰ্যকলাপৰ বাবে এক নতুন, সহজ আৰু সুলভ ডমেইন।  গতিকে, ভাৰ্চুৱেল হিংসা বৃদ্ধি পাইছে।  ভাৰ্চুৱেল স্থানতো নাগৰিকক সুৰক্ষা প্ৰদানৰ বাবে চৰকাৰে ফলপ্ৰসূ ব্যৱস্থা প্ৰণয়ন কৰাৰ সময় আহি পৰিছে।  ইয়াৰ বাবে অকাৰ্যকৰী চাইবাৰ সুৰক্ষা কোষ যথেষ্ট নহয় আৰু বৈধ আইনগত বিধান প্ৰণয়ন কৰাটো প্ৰয়োজন।
ৰাইজৰ মাজত সজাগতা বৃদ্ধি কৰা:ৰাইজক তেওঁলোকৰ অধিকাৰ আৰু প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে সচেতন কৰা উচিত।  ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে সকলো যুৱক-যুৱতীক কেৱল কেনেকৈ ভাল নাগৰিক হ’ব পাৰি সেই বিষয়েই নহয়, অনলাইন অপৰাধৰ পৰা কেনেকৈ আঁতৰি থাকিব পাৰি আৰু অপৰাধৰ বলি নহ’ব পাৰি সেই বিষয়েও শিক্ষিত কৰা উচিত।  তদুপৰি, কোনো অপৰাধৰ সন্মুখীন হ’লে তেওঁলোকে ল’বলগীয়া পন্থাৰ বিষয়েও মানুহক জ্ঞান দি ন্যায় ব্যৱস্থাৰ প্ৰতি জনসাধাৰণৰ বিশ্বাস পুনৰ ঘূৰাই আনিব লাগে যাতে তেওঁলোকে সঠিকভাৱে ৰিপ’ৰ্ট কৰিব পাৰে আৰু ন্যায় লাভ কৰাটো নিশ্চিত কৰিব পাৰে।  অপৰাধীসকলেও অপৰাধমূলক কামত লিপ্ত হোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব যদিহে তেওঁলোকে লক্ষ্য কৰি লোৱা লোকসকল পৰিস্থিতি চম্ভালিব পৰাকৈ সুসজ্জিত হয়।
ধৰ্মসমূহৰ মাজত সমন্বয়ৰ প্ৰসাৰ:ভাৰতবৰ্ষ এখন ধৰ্মনিৰপেক্ষ দেশ, য’ত সকলো ধৰ্মই সকলো দিশতে সমান।  ইয়াৰ পিছতো কিছুমান ধৰ্ম আৰু জনগোষ্ঠীৰ প্ৰতি পক্ষপাতিত্বৰ অসংখ্য দৃষ্টান্ত দেখা গৈছে।  চৰকাৰে ইয়াক সম্বোধন কৰি যাৱতীয় ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে।  ইয়াৰ ফলত আগন্তুক বছৰবোৰত বিভিন্ন সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে।  সেইটো দূৰ কৰিবলৈ চৰকাৰে আইন প্ৰণয়নৰ সময়ত নিৰপেক্ষ হোৱা উচিত আৰু সকলো নাগৰিকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত হোৱাটো নিশ্চিত কৰা উচিত, যি ধৰ্ম বা জনগোষ্ঠীৰ অন্তৰ্গত নহওক কিয়।  যিখন সমাজত সকলো নাগৰিকে মিলাপ্ৰীতিৰে বাস কৰে, সেইখন সমাজত অপৰাধৰ হাৰ হ্ৰাস পোৱাটো নিশ্চিত।
উপসংহাৰ: ভাৰতত অপৰাধ, সেয়া সম্পত্তিৰ অপৰাধ হওক, হিংসাত্মক অপৰাধ হওক, আনকি চাইবাৰ অপৰাধও হওক, ভাৰতত বৃদ্ধি পাইছে।  ইহঁতৰ বিভিন্ন কাৰণ আছে যিবোৰ জৈৱিক কাৰকৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আনকি ৰাজনৈতিক আৰু সমাজবিজ্ঞানসন্মত কাৰকলৈকে।  অপৰাধ ৰোধ কৰাত চৰকাৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।  অপৰাধ প্ৰতিৰোধত সহায়ক হ’ব পৰা দুটা গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা হ’ল উপযুক্ত শিক্ষা আৰু শৈশৱৰ পৰাই মানুহৰ মনত নৈতিকতা প্ৰদান কৰা। মানুহৰ মাজত উচ্চাকাংক্ষা থকাটো ভাল, কিন্তু দুৰাকাংক্ষাই বহু সময়ত অপৰাধ কৰিবলৈ উদ্গনি যোগায় আৰু জীৱনৰ বাবে কাল হৈ থিয় দিয়ে ।